Alleypiast Forum

Alleycat Pruszków & Piastów

Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-01-05 07:49

drjacek
Gość

wirtualne zdobywanie waypiontów

Witam serdecznie,

Chciałbym poznać Wasze opinie na temat wirtualnego odwiedzania waypointów.
Założyłem wp #595 znajdujący się w bieszczadzkiej cerkwii i już po kilku minutach pojawiły się dwa zgłoszenia odwiedzenia tego wp. Z komentarzy wynika, że "odwiedzajacy" odnaleźli kod w internecie i w ten sposób zgłosili wp.
Ze wzgledu na charakter miejsca, nie chciałem umieszczać tam naklejki z kodem. Wybrałem hasło alternatywne, które faktycznie można znaleźć w internecie. Sądziłem, że Waypointgame to nie tylko zdobywanie punktów. Moim zdaniem postepowanie w ten sposób przeczy idei całej gry.

Pozdrawiam, DRJ

#2 2009-01-05 08:09

dyziek86
Użytkownik

Re: wirtualne zdobywanie waypiontów

zatem hasło było za proste smile
serdecznie pozdrawiam, Marcin.

P.S. Uważam że jeśli dana osoba nie chce aby jej waypoint był zdobyty wirtualnie powinna wymyślić kod w ten sposób aby nie dało się tego zrobić.

Ostatnio edytowany przez dyziek86 (2009-01-05 08:20)

#3 2009-01-05 09:43

Adam
Użytkownik

Już były wcześniej takie problemy.

Moje zdanie jest takie, że oznaczający w pewien sposób decyduje w jaki sposób waypoint powinien być zdobyty.

Takie zdobycia wirtualne mają jakieś historyczne podłoże. Na początku WaypointGame pojawiały się waypointy zagraniczne, które można było wprost zdobyć wirtualnie.

Ja akurat unikam zdobywania wirtualnie waypointów. Jeśli chodzi o akurat tego waypointa to można byłoby vlepka nakleić gdzieś na zewnątrz w pobliżu.

Pamiętajmy, że właśnie vlepki kształtują w dużym stopniu naszą grę. I chyba każdy zna to uczucie satysfakcji i pewnego zwycięstwa, gdy wreszcie odnajdzie poszukiwaną vlepkę.

A tak btw: to gratuluję wyprawy i świetnego waypointa - bieszczadzkie cerkwie mają swój niepowtarzalny klimat.

#4 2009-01-05 19:46

Apurimac
Użytkownik

Generalnie jestem za tym abyśmy w jakiś sposób ucywilizowali te wirtuale, przez co rozumiem jednoznaczne określenie po pierwsze: czy można tworzyć waypointy bez kodów, a po drugie: czy można zgłaszać kody takich waypointów bez ich odwiedzenia. Jeśli uznamy, że można tworzyć waypointy bez kodów to powinniśmy odpowiedzieć na pytanie czy nie postawić im jakichś szczególnych warunków.

Moje zdanie znacie: Jestem za wprowadzeniem zakazu oznaczania waypointów bezwlepkowych oraz zdobywania "wirtualnego".

W przypadku gdyby jednak wprowadzenie takiej reguły było niemożliwe to głosowałbym za przyjęciem zasady, aby przy oznaczaniu waypointa bezwlepkowego zawodnik miał na uwadze to, aby jego zaliczenie było maksymalnie utrudnione bez dotarcia na miejsce.

Jeśli i to jednak będzie za duża restrykcja to też się jakoś specjalnie nie zmartwię, nie będę mógł jednak obiecać, że  sobie czegoś najpierw nie zdobędę wirtualnie, a dopiero potem w bliżej nieokreślonej przyszłości udam się na wskazane miejsce, aby podziwiać je naocznie. smile

#5 2009-01-05 21:16

Adam
Użytkownik

Zlikwidowanie bezvlepkowości jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Też jestem za i myślę, że nie będzie osoby która będzie przeciw. Tak jak pisałem, moim zdanie właśnie vlepki kształtują charakter i unikalność gry.

Proponuję przy okazji wprowadzić kilka innych zmian w regulaminie, aby zrobić to kompleksowo. Zmiany byłyby tylko formalne i nie zmieniałyby nic w samej rozgrywce. Tzn:

- Odpowiedzialność za naruszanie prawa podczas zdobywania waypointa ponosi jego oznaczający. Przez zdobywania rozumie się wkroczenie przez zawodników na teren w najbliższym sąsiedztwie waypointa (np. na teren prywatny).
- Autor bądź autorzy waypointów zrzekają się praw autorskich do opisu waypointa oraz załączonych do niego zdjęć.
- Waypointy nie tracą aktywność po zakończeniu klasyfikacji (12 serii)
- Nie dopuszcza się oznaczania waypointów w tym samym miejscu jak istniejący lub zdeaktywowany waypoint.

Może mi jeszcze coś przyjdzie na myśl. Te zmiany to oczywiście tylko propozycja.
Rozumiem, że rezygnujemy już z pomysłu odejmowania punktów za błędne zgłoszenie nieaktywności.

Zmiany proponowałbym wprowadzić od 1 lutego 2009. Natomiast ja do tego czasu dokończę post na blogu "Jak zakonserwować vlepkę", czyli poradnik o vlepkach z fotograficznymi przykładami kiepskich vlepek.

#6 2009-01-05 21:35

dyziek86
Użytkownik

Moim zdaniem propozycje Adama to dobre propozycje.
Pzdr. MD

Ostatnio edytowany przez dyziek86 (2009-01-05 21:35)

#7 2009-01-05 21:54

qr3aq
Użytkownik

- Odpowiedzialność za naruszanie prawa podczas zdobywania waypointa ponosi jego oznaczający. Przez zdobywania rozumie się wkroczenie przez zawodników na teren w najbliższym sąsiedztwie waypointa (np. na teren prywatny).

Niech każdy odpowiada za to co robi sam, zdobywanie punktów nie jest obowiązkowe.

- Autor bądź autorzy waypointów zrzekają się praw autorskich do opisu waypointa oraz załączonych do niego zdjęć.

Problem prawny: w polskim prawodawstwie nie ma możliwości zrzeczenia się praw autorskich jedynie majątkowych.
Dlaczego mamy się ich zrzekać ????

- Nie dopuszcza się oznaczania waypointów w tym samym miejscu jak istniejący lub zdeaktywowany waypoint.

Nie rozsądne, ponieważ jest wiele miejsc wartych przypominania, a miejsc ciekawych nie przybywa choć jak na razie jest ich wiele.

Rozumiem, że rezygnujemy już z pomysłu odejmowania punktów za błędne zgłoszenie nieaktywności.

Jeśli już wprowadzać obowiązkowość wlepiania kodów, to także wymagać ich podawania podczas zgłaszania. Co za tym idzie karać smile

#8 2009-01-05 22:09

Adam
Użytkownik

qr3aq napisał:

Niech każdy odpowiada za to co robi sam, zdobywanie punktów nie jest obowiązkowe.

Celem tego jest punktu byłoby spowodowanie nieumieszczania waypointów w miejscach które ewidentnie naruszają prawo. Można tego nie pisać, ale wyobraźmy sobie sytuację, że będzie osoba, która się umówi z innymi osobami oznaczając waypointa w miejscach "mocno" prywatnych itp. No i reszta raczej nie będzie chciała/mogła ich zdobyć. Na razie taka sytuacja jest mało możliwa, bo o punkty się nikt nie bije, ale  może kiedyś...

qr3aq napisał:

Problem prawny: w polskim prawodawstwie nie ma możliwości zrzeczenia się praw autorskich jedynie majątkowych.
Dlaczego mamy się ich zrzekać ????

Na pewno nie ma? może jest zrzeczenie się na kogoś innego. Ale ja akurat w prawie mocny nie jestem. Chodzi bardziej o to, że w tej chwili wykorzystanie zdjęcia z waypointa bądź też jego opisu nawet na blogu wpg jest bezprawne. Chyba, że zmienić ten przepis:
Opis waypointa jak i udostępnione zdjęcia w momencie opublikowania waypointa otrzymują licencję Creative Commons.

qr3aq napisał:

Nie rozsądne, ponieważ jest wiele miejsc wartych przypominania, a miejsc ciekawych nie przybywa choć jak na razie jest ich wiele.

Można doprecyzować, mi chodziło raczej o sytuacje w których waypoint jest dokładnie w tym samym miejscu i ma dokładnie taki sam opis jak poprzedni (a takie sytuacje były już na WPG). Natomiast jeśli vlepka będzie w innym miejscu tego samego obiektu i opis będzie może nawet przedtawiał nowe fakty dotyczące obiektu to jak najbardziej. Na przykład bardzo mi się podobał Twój waypoint na Dębaku i tego absolutnie nie chcę blokować.

qr3aq napisał:

Jeśli już wprowadzać obowiązkowość wlepiania kodów, to także wymagać ich podawania podczas zgłaszania. Co za tym idzie karać smile

No właśnie i tu jest problem, bo niestety w sporej części przypadków problemy ze znalezieniem są spowodowane niedokładnym opisem.
A jakbyśmy taki przepis wprowadzili to w rezultacie nikt by nie zgłaszał nieaktywności bo by się bał straty punktów, czyli byśmy mieli całą masę wirtualnie aktywnych waypointów.
Można byłoby wprowadzić taki przepis, że w przypadku błędnego zgłoszenia punkty są odejmowane, ale można waypointa jeszcze raz zdobyć. Natomiast żadne punkty karne nie są doliczane.

#9 2009-01-05 23:33

drjacek
Gość

qr3aq napisał:

A to już jest inna kwestia. Istnieje wiele wp, których zdobywanie nie jest do końca zgodne z prawem.
Np. most koło Góry Kalwarii czy semafor w Otwocku - są to obiekty kolejowe, na które wstęp jest wzbroniony i za wkraczanie na te obiekty grozi kara. Zdobywanie takiego wp jest dobrowolne aczkolwiek trochę ogranicza mozliwość uczestnictwa w grze. Bo co ma zrobic osoba, która chce uczestniczyć w Waipointgame ale nie chce łamać prawa i narażać się na konsekwencje takiego postępowania?
Z drugiej strony samo umieszczenie naklejki z kodem już jest dowodem na to, że osoba przebywała w miejscu niedozwolonym.

#10 2009-01-06 00:05

Grzesiek
Moderator

No tak, rozpoczęło się od określania zasad gry, a doszliśmy do kwestii prawnych. Jak tam sobie chcecie, ale trzeba pamiętać, że wprowadzenie zakazów wykraczających poza podstawowe zasady fair-play, może i uporządkuje grę, ale ograniczy kreatywność zawodników i moim zdaniem gra na tym straci. No a wprowadzanie przepisów, które będą nie do końca skuteczne, według mnie jest nieopłacalne.

1.    waypointy bezwlepkowe – nie lubię, ale czy to powód, żeby tego zabraniać. Lepiej zasugerować zawodnikom, którzy nadużywają tej formy oznaczania WP, żeby skorzystali z formy wlepkowej. Czasami forma bezwlepkowa jest lepsza, niż źle, nietrwale wykonana wlepka.

2.   

Adam napisał:

Odpowiedzialność za naruszanie prawa podczas zdobywania waypointa ponosi jego oznaczający. Przez zdobywania rozumie się wkroczenie przez zawodników na teren w najbliższym sąsiedztwie waypointa (np. na teren prywatny).

Moim zdaniem absurdalne, jeśli chodzi o kwestie odpowiedzialności prawnej, chyba że chodzi o odpowiedzialność moralną big_smile Uważam, że pierwszy punkt regulaminu jest wystarczający.

Zasady WaypointGame napisał:

I.1. Waypoint powinien być oznaczony w terenie z zachowaniem powszechnie obowiązujących zasad współżycia społecznego oraz przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

3.   

Adam napisał:

Autor bądź autorzy waypointów zrzekają się praw autorskich do opisu waypointa oraz załączonych do niego zdjęć.

Tak jak wspomniał qr3aq – nie można zrzec się praw autorskich. To niezgodne z prawem! big_smile

4.   

Adam napisał:

Waypointy nie tracą aktywność po zakończeniu klasyfikacji (12 serii)

Popieram.

5.   

Adam napisał:

Nie dopuszcza się oznaczania waypointów w tym samym miejscu jak istniejący lub zdeaktywowany waypoint.

Uważam, że to nieuzasadnione. W tej, jak i innych sprawach, zdałbym się na rozsądek zawodników, bo przecież nie ma sensu umieszczania kilku waypointów w jednym miejscu, chyba że chodzi o kalkulacje punktowe. Ale znów – po co ograniczać! A jak będę chciał odświeżyć jednego ze swoich waypointów, który jest już nieaktywny, a którego nikt nie zaliczył to nie będę mógł?

6.    Odejmowanie punktów zdobytych bez kodu, w przypadku gdy kod był.
Dobra idea, trochę trudniej jest znaleźć skuteczne, sprawiedliwe rozwiązanie, żeby ją zrealizować. Ja bym w ogóle zlikwidował możliwość bezkodowego zdobywania. Wtedy znika problem odejmowania punktów. Zamieniłbym to na możliwość zgłoszenia dezaktywacji, na tych samych zasadach, jak dotychczasowe zgłoszenie bez kodu, ale bez punktów i zaliczenia waypointa.

#11 2009-01-06 00:20

Adam
Użytkownik

Żeby nie komplikować wycofam się z tego pomysłu prawnego. Jak do tej pory sobie jakoś z tym radzimy, może nie będzie gorzej.

Grzesiek napisał:

3.   

Adam napisał:

Autor bądź autorzy waypointów zrzekają się praw autorskich do opisu waypointa oraz załączonych do niego zdjęć.

Tak jak wspomniał qr3aq – nie można zrzec się praw autorskich. To niezgodne z prawem! big_smile.

Tak jak odpowiedziałem qr3aq chodzi o wykorzystywanie tych materiałów w naszych przedsięwzięciach np. WaypointPress, blog, Wyprawy. Może warto to uporządkować. Zaproponowałem drugie rozwiązanie licencję CC, która umożliwia korzystania z tych materiałów przez każdego przy założeniu podania źródła pochodzenia. Chyba to nic nie zmiania w obecnej sytuacji, a  bardziej nam prawnie odpowiada. Przecież chcemy, aby opisy i zdjęcia były wykorzystywane, bo po to oznaczamy aby rozpowszechnić jakieś miejsca.

Grzesiek napisał:

5.   

Adam napisał:

Nie dopuszcza się oznaczania waypointów w tym samym miejscu jak istniejący lub zdeaktywowany waypoint.

Uważam, że to nieuzasadnione. W tej, jak i innych sprawach, zdałbym się na rozsądek zawodników, bo przecież nie ma sensu umieszczania kilku waypointów w jednym miejscu, chyba że chodzi o kalkulacje punktowe. Ale znów – po co ograniczać! A jak będę chciał odświeżyć jednego ze swoich waypointów, który jest już nieaktywny, a którego nikt nie zaliczył to nie będę mógł?

Jak najbardziej będziesz mógł! można reaktywować. Chciałem uniemożliwić w pewien sposób dublowanie waypointów. Podam przykład: #323 i #481. Chodzi tylko o takie sytuacje.
A wyobraźmy sobie znowu patologiczną sytuację gry na punkty. Osoba oznacza powiedzmy co miesiąc waypointa dokładnie w tym samym miejscu, które jest blisko i jest dosyć popularne w celu nabicia sobie punktów.

#12 2009-01-06 10:06

drjacek
Użytkownik

Grzesiek napisał:

3.   

Adam napisał:

Tak jak wspomniał qr3aq – nie można zrzec się praw autorskich. To niezgodne z prawem! big_smile.

Adam napisał:

Tak jak odpowiedziałem qr3aq chodzi o wykorzystywanie tych materiałów w naszych przedsięwzięciach np. WaypointPress, blog, Wyprawy. Może warto to uporządkować. Zaproponowałem drugie rozwiązanie licencję CC, która umożliwia korzystania z tych materiałów przez każdego przy założeniu podania źródła pochodzenia. Chyba to nic nie zmiania w obecnej sytuacji, a  bardziej nam prawnie odpowiada. Przecież chcemy, aby opisy i zdjęcia były wykorzystywane, bo po to oznaczamy aby rozpowszechnić jakieś miejsca.

A może wystarczy w regulaminie zawrzeć zapis mówiący o tym, że autorzy opisów i zdjęć dopuszczają możliwośc wykorzystania tychże materiałów w wymienionych przedsięwzięciach np. WaypointPress, blog, Wyprawy itd. Akceptacja regulaminu automatycznie dawałaby prawo wykorzystywania materiałów przez podmioty upoważnone okreslone w regulaminie.
Dla mnie osobiście to nie jest problem. Jesli ktoś chce - niech korzysta, ale oczywiscie na zasadach licencji CC.

Ostatnio edytowany przez drjacek (2009-01-06 10:07)

#13 2009-01-06 10:22

drjacek
Użytkownik

Grzesiek napisał:

waypointy bezwlepkowe – nie lubię, ale (...) czasami forma bezwlepkowa jest lepsza, niż źle, nietrwale wykonana wlepka.

Zgadzam się. Zdarza się, że wlepka jest, natomiast kod nie daje się odczytać. Aczkolwiek naklejki nadają grze wyjatkowy charakter i formy alternatywnego kodu nie powinno się nadużywać

Adam napisał:

Odpowiedzialność za naruszanie prawa podczas zdobywania waypointa ponosi jego oznaczający. Przez zdobywania rozumie się wkroczenie przez zawodników na teren w najbliższym sąsiedztwie waypointa (np. na teren prywatny).

Moim zdaniem, podobnie jak zdaniem Grześka, absurdalne. Oznaczający może odpowiadać tylko za siebie w momencie umieszczania naklejki z kodem. Kwestia raczej dotyczy sytuacji, kiedy gracze wkraczają w obszar niedozwolony w celu umieszczania bądź odczytania kodu. Osobiście jestem zwolennikiem umieszczania wlepek w miejscach dozwolonych. Jeśli ktoś chce oznaczyć, powiedzmy semafor, jak w Otwocku, nie musi tego robić koniecznie na jego szczycie. Można umiescić naklejke przy podstawie a kto będzie chciał, niech wejdzie na górę.

Zasady WaypointGame napisał:

I.1. Waypoint powinien być oznaczony w terenie z zachowaniem powszechnie obowiązujących zasad współżycia społecznego oraz przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Zmieniłbym napis następująco:
"z zachowaniem powszechnie obowiązujących zasad współżycia społecznego oraz przy poszanowaniu środowiska naturalnego a także zgodnie z zasadami obowiązującego prawa krajowego".

Ostatnio edytowany przez drjacek (2009-01-06 10:25)

#14 2009-01-06 10:36

qr3aq
Użytkownik

Tak jak napisał drjacek wystarczy zamieścić w regulaminie zapis mówiący że umieszcanie zdjęć i opisów na wpg jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację w materiałach związanych z wpg.

#15 2009-01-06 10:56

Apurimac
Użytkownik

Adam:
- Waypointy nie tracą aktywność po zakończeniu klasyfikacji (12 serii)

Odnosząc się do propozycji Adama:

ad 1. I tak, uważam, że zapis w zasadach WPG o zachowaniu powszechnie obowiązujących zasad współżycia społecznego jest nadmiarowy i tak naprawdę został tam wpisany, żeby uniknąć niepotrzebnych dyskusji na ten temat. Wszystkich nas obowiązują przepisy prawa polskiego, a jeżeli waypoint jest za granicą to i zagranicznego i bez względu co sobie wpiszemy do naszych regulaminów ewentualne konsekwencje poniesie ten kto dane prawo łamie.

ad. 2 Nie ma potrzeby zrzekania się praw autorskich. Wystarczy tak jak napisał qr3aq zgoda twórców (wpisana w zasadach) na wykorzystanie wszystkich materiałów na potrzeby i promocję wpg, bez konieczności podawania autora.

ad 3 Pierwsze powiem szczerze słyszę, aby traciły?!? Skąd to wynika?

ad 4 Jestem sceptyczny, ale może to i ma sens.

Poza tym proponuję wprowadzić konkretny zapis mówący o tym, że "Waypoint musi być oznaczony przy wykorzystaniu wlepki." oraz "Zgłaszający odwiedziny waypointa  powinien odczytać kod z wlepki osobiście." 

pzdr smile

#16 2009-01-06 12:07

Adam
Użytkownik

Apurimac napisał:

ad. 2 Nie ma potrzeby zrzekania się praw autorskich. Wystarczy tak jak napisał qr3aq zgoda twórców (wpisana w zasadach) na wykorzystanie wszystkich materiałów na potrzeby i promocję wpg, bez konieczności podawania autora.

Czyli wykluczasz sytuację, w której np. inny serwis internetowy chciałby wykorzystać opis waypointa z podaniem źródła?

Apurimac napisał:

ad 3 Pierwsze powiem szczerze słyszę, aby traciły?!? Skąd to wynika?

Ano była  jakiś czasu temu taka dyskusja, bodajże w komentarzu do któregoś z waypointów. Nie ma takiej informacji, żeby traciły aktywność, ale były wątpliwości, więc można do jasno napisać.

Apurimac napisał:

ad 4 Jestem sceptyczny, ale może to i ma sens.

Jeśli chcemy mieć bazę ciekawych miejsc to możemy uzyskać w ten sposób jakiś porządek. Wymuszałoby to reaktywację starych waypointów a nie tworzenie nowych.

Apurimac napisał:

"Zgłaszający odwiedziny waypointa  powinien odczytać kod z wlepki osobiście."

Może lepiej: "zgłaszający musi odwiedzić waypoint przed zgłoszeniem jego zdobycia". Tylko co to jest waypoint - opisane miejsce, czy vlepka. Podam dwie absurdalne sytuacje, kiedy przepis podany przez Apu miałby znaczenie:
1. Na waypoint jadą dwie osoby rowerem. Vlepka znajduje się w miejscu w którym rowery trzeba porzucić. Zawodnicy nie mają zamknięcia rowerowego, a boją się o swój sprzęt. Jeden, więc zostaje i pilnuje pojazdów. Czyli to oznacza, że po powrocie jednego, ma nastąpić zmiana strażników? wink
2. Na waypoint wybiera się osoba niewidoma, wraz ze znajomym - nie ma możliwości odczytania kodu.

Tak naprawdę i tak nikt nie sprawdzałby czy faktycznie odczytaliśmy kod. Dlatego, żeby nie tworzyć pustych paragrafów proponowałbym coś bardziej zbliżonego do mojej wersji.

Ostatnio edytowany przez Adam (2009-01-06 12:08)

#17 2009-01-06 14:00

Apurimac
Użytkownik

>Czyli wykluczasz sytuację, w której np. inny serwis internetowy chciałby
> wykorzystać opis waypointa z podaniem źródła?

Inny serwis mógłby wykorzystywać materiały bez zgody autora także na promocję wpg. W innych przypadkach musiałby prosić o zgodę.

> "zgłaszający musi odwiedzić waypoint przed zgłoszeniem jego zdobycia".

Taka wersja jest OK 

Jeśli chodzi o zdobywanie grupowe to dopóki taka opcja będzie istniała dopóty będą w tym zakresie niejasności. Jak zapewne pamiętacie, nie byłem nigdy fanem zbiorowych zaliczeń waypointów i nawet trochę z tym walczyłem. Nadal uważam, że o ile na waypoint można się wybrać wspólnie, to kod do systemu każdy sobie powinien wpisać na własną rękę, co wcale by nie pogorszyło rozgrywki, a wręcz moim zdaniem ją jeszcze bardziej ubarwiło. wink

Wydaje mi się ponadto, że czas dojrzał do tego, aby na stronie zamieść zrzeczenie się jakiejkolwiek odpowiedzialności administratora za treści zamieszczane w portalu przez jego użytkowników, a w szczególności za waypointy, których opisy lub lokalizacja może być uznana jako zachęta do popełnienia przestępstwa lub też zdobycie waypointa może zagrażać bezpośrednio życiu lub zdrowia delikwenta. Taki disclaimer powinien być akceptowany przy każdej rejestracji przez wszystkich nowych zawodników (dotychczasowym trzeba by było natomiast wymusić potwierdzenie przyjęcia do wiadomości tych wyłączeń).

#18 2009-01-06 14:20

Adam
Użytkownik

Apurimac napisał:

>Czyli wykluczasz sytuację, w której np. inny serwis internetowy chciałby
> wykorzystać opis waypointa z podaniem źródła?

Inny serwis mógłby wykorzystywać materiały bez zgody autora także na promocję wpg. W innych przypadkach musiałby prosić o zgodę.

heh. Tak mi się wydaje, że każde wykorzystanie materiałów z podaniem źródła jako WPG będzie promocją gry, więc ten warunek jest trochę bez sensu. Jeśli natomiast już ktoś miałby prosić o zgodę to kogo? autora opisu, a co jak się już nie bawi z nami i nie ma z nim kontaktu?

Apurimac napisał:

Wydaje mi się ponadto, że czas dojrzał do tego, aby na stronie zamieść zrzeczenie się jakiejkolwiek odpowiedzialności administratora za treści zamieszczane w portalu przez jego użytkowników, a w szczególności za waypointy, których opisy lub lokalizacja może być uznana jako zachęta do popełnienia przestępstwa lub też zdobycie waypointa może zagrażać bezpośrednio życiu lub zdrowia delikwenta. Taki disclaimer powinien być akceptowany przy każdej rejestracji przez wszystkich nowych zawodników (dotychczasowym trzeba by było natomiast wymusić potwierdzenie przyjęcia do wiadomości tych wyłączeń).

O, a to mi się podoba i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązania niż proponowana przeze mnie odpowiedzialność prawna. Tylko problem z WPG jest taki, że tak naprawdę to nie wiadomo, kto za nie odpowiada. kto jest administratorem? Raczej Kemot, tylko ze strony do tego nie można dojść. natomiast ja nie chciałbym tego w jakikolwiek sposób formalizować. A tak to jest na OC:
2.1 Nad przestrzeganiem zasad Regulaminu i obsługą Serwisu czuwa społecznie grupa osób zwana dalej Zespołem OC. Zespół OC nie odpowiada za treści publikowane przez Użytkowników w Serwisie ani za szkody wynikłe z użycia informacji pobranych z Serwisu. Wszelkie informacje pozyskane lub pochodzące z Serwisu wykorzystywane są na własną odpowiedzialność osób ich używających. W szczególności, Zespół OC nie gwarantuje, że poszukiwanie Skrzynek jest bezpieczne, ani że nie narusza prawa. Użytkownik zobowiązany jest każdorazowo sprawdzić oraz samodzielnie ocenić te informacje przed rozpoczęciem poszukiwań. Wszelkie treści publikowane w Serwisie mają jedynie charakter informacyjny i nie są w tym zakresie wiążące.

Ostatnio edytowany przez Adam (2009-01-06 14:21)

#19 2009-01-06 15:04

Apurimac
Użytkownik

A co to jest oc? tongue

#20 2009-01-06 15:12

Apurimac
Użytkownik

A na poważnie jeśli chodzi o disclaimer: tak.

Jeśli chodzi o regulaminy. Proponowałbym ostrożność. Kilka jasnych zasad ustawiania i zdobywania waypointów wystarczy.
Żadnych zasad karania, kontrolowania, weryfikowania, kasowania i wyłączania ze społeczności, być imho nie powinno. Im mniej formalizacji tym lepiej. Nie chciałbym aby powstała teraz jakaś kongregacja nauki i wiary, która zacznie oceniać co jest wpg, a co nie jest wpg, kasować jakieś waypointy, piętnować itp. Uważam, że jeśli ktoś naprawdę będzie działał na szkodę gry będzie to widać gołym okiem, wtedy, w konkretnym przypadku,  cała społeczność będzie mogła się wypowiedzieć co dalej  w danej sytuacji.

#21 2009-01-06 18:09

Grzesiek
Moderator

Apurimac napisał:

A co to jest oc? tongue

Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wszelkie szkody powstałe jako produkt uboczny WPG pokrywa ubezpieczyciel. Może warto przeznaczyć na to kasę z naklikiwania i spać odtąd spokojnie.

#22 2009-01-06 20:41

dyziek86
Użytkownik

OC- opencaching.

Co do punktu w którym mowa o niedublowaniu waypointów jestem jak najbardziej za, można by tutaj pomyśleć o reaktywowaniu starych waypointów przez dowolnego użytkownika (dodatkowe punkty dla tegoż użytkownika). Co o tym sądzicie?

#23 2009-01-06 20:57

Magda
Użytkownik

Też jestem za jak najmniejszym ograniczaniem WaypointGame. Jestem za ustawianiem waypointów bezvlepkowych (ale oczywiście tylko w wyjątkowych sytuacjach smile), płatnych, na wysokości, podwodnych – generalnie w każdym miejscu, jakie komuś się podoba.

Z wymienionych przepisów wprowadziłabym jedynie jeden:
- zapis mówiący że umieszczanie zdjęć i opisów na wpg jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację w materiałach związanych z wpg,

#24 2009-01-06 22:14

Adam
Użytkownik

Magda napisał:

Też jestem za jak najmniejszym ograniczaniem WaypointGame. Jestem za ustawianiem waypointów bezvlepkowych (ale oczywiście tylko w wyjątkowych sytuacjach smile), płatnych, na wysokości, podwodnych – generalnie w każdym miejscu, jakie komuś się podoba.

Podsumuję już swój punkt widzenia, żeby nie przedłużać.

Jakby na to nie patrzeć to wpg ma dwie ścieżki: sportową i turystyczno-rekreacyjną.
W tej sportowej chodzi o to, żeby być jak najwyżej w klasyfikacji. A żeby gra była fair-play musi posiadać sztywne zasady.
Druga ścieżka to ta rekreacyjna i tutaj tak naprawdę to sobie możemy oznaczać co chcemy. Bo tak  naprawdę nie zależy nam, żeby zdobywać wszystkie waypointy i możemy sobie odpuścić te nam niepasujące ze względu na różne kryteria.

Obecnie, głównie chyba z powodu braku pomysłu na nagrody zwycięża opcja rekreacyjna.

Wszyscy chcemy aby wpg było bezobsługowe i nie trzeba było usuwać błędnych waypointów itp. Ja bym raczej te zasady odnośnie oznaczania traktował jako wskazówki, czym tak naprawdę powinien być waypoint. Ja bym się obawiał, że takie mimowolne traktowanie WPG, doprowadziłoby w rezultacie do całej masy waypointów, które w żaden sposób nie byłoby ciekawe, zrobiłby się bałagan i ciężko cokolwiek ciekawe dałoby się znaleźć. Trochę śledziłem problemy konkurencyjnej gry i właśnie taka sytuacja była m.in. powodem wycofania się całej masy zawodników.
Magda, tak naprawdę nie jesteś w stanie wypowiedzieć tych wszystkich "wyjątkowych sytuacji", a po co mamy po raz kolejny przeżywać sytuacje kiedy nowy oznaczający będzie zawiedziony wirtualnymi zdobyczami. Vlepka kształtuje grę, dużo nie waży i chyba jej naklejenie to nie jest ciężka sprawa, poza tym wymaga jakiegoś zaangażowania ze strony oznaczającego i świadczy chociażby o tym, że oznaczający tam był.

#25 2009-01-06 22:49

Apurimac
Użytkownik

Ponieważ już jest późno to pozwolę sobie na filozoficzną polemikę. Otóż uważam, że nie tyle w ścieżkach sportowej i turystycznej tkwi problem, ale w tym czy wpg ma ambicje:

a) być ruchem masowym, szeroko propagowanym i nastawionym na pozyskiwanie nowych uczestników
b) zabawą grona znajomych o charakterze offowo-imprezowym

W przypadku a) należałoby od razu rozpocząć myślenie o: budowie struktury organizacyjnej, regulacjach, finansowaniu przedsięwzięcia, zapewnieniu ciągłości działania, strategii marketingowej i reklamowej,  metodach pozyskiwania kolejnych uczestników oraz o takich sprawach jak choćby misja i wizja.

W przypadku b)  nie trzeba robić nic szczególnego, a jak się komuś zabawa akurat nie podoba, to może przecież zawsze robić coś innego. wink

Oczywiście trochę przejaskrawiam, ale uważam że samookreślenie się w tej kwestii byłoby podstawą do lepszego zrozumienia przez samych uczestników czym jest wpg i dało punkt wyjścia do logicznego ciągu dalszych działań w zakresie rozwoju waypointgame.

Stopka forum