Alleypiast Forum

Alleycat Pruszków & Piastów

Nie jesteś zalogowany.

#1 2007-03-18 18:58

Grzesiek
Moderator

Propozycje do Pucharu Alleypiasta

Ideą Pucharu jest mobilizacja zawodników do systematycznego uczestniczenia w wyścigach.

Z pomysłem ożywienia tej zapomnianej tradycji wyszedł 007 i przyznaję pokornie, że to na szkielecie jego pomysłu jest te parę punktów poniżej big_smile aczkolwiek wszelkie niedoskonałości są wyłącznie moim produktem wink

Propozycje zasad ustalania punktacji do Pucharu Alleypiasta:

1. Zawodnicy, którzy ukończyli wyścig otrzymują punkty smile
   2. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć na wyścigu równa jest liczbie zawodników, którzy stanęli na starcie i otrzymuje ją zawodnik sklasyfikowany jako pierwszy.
   3. Kolejne miejsca punktowane są malejąco, o jeden punkt.
   4. W przypadku, gdy na jednym miejscu zostaje sklasyfikowanych kilku zawodników, każdy z nich otrzymuje równą liczbę punktów, wynikającą z równego podziału sumy punktów, jakie każdy zawodnik z grupy zdobyłby w przypadku klasyfikacji pojedynczej.

Takiego wyścigu, w którym na starcie tworzone były oficjalne zespoły, jeszcze nie było, ale przy takiej opcji można zastosować taką prostą zasadę:

5. W przypadku zawodów, w których startują zespoły kilkuosobowe, punkty ustalane są według analogicznych zasad jak w 2 i 3, w których każdy zespół traktuje się jak pojedynczego zawodnika.

Jest też kwestia wynagradzania organizatorów. Tutaj jest mnóstwo możliwości. Można na przykład przyjąć za cel zrekompensowanie im tego okrutnego braku możliwości startowania we własnym wyścigu i ustalić jakąś liczbę punktów wynikającą w jakichś określony sposób z punktacji, jaka była w organizowanym przez nich wyścigu. Można też po prostu przyjąć stałą liczbę punktów (np. 10) dla osób biorących udział w organizacji. Albo też jakoś inaczej, na przykład ustalając jednakową liczbę punktów za każdy organizowany wyścig na koniec sezonu, ale oczywiście według zasada, które ustalimy teraz big_smile W tej opcji chodzi o jakiegoś rodzaju uśrednienie, na podstawie liczby punktów, jakie można było uzyskać we wszystkich wyścigach.

Podajcie swoje propozycje punktacji / uzupełnienia / poprawki / zmiany itp.

Jeśli by taka idea spotkała się z ogólnym przyklaśnięciem to od kolejnego wyścigu można by było rozpocząć rywalizację smile

#2 2007-03-18 20:50

kaczor
Użytkownik

Re: Propozycje do Pucharu Alleypiasta

Co do liczby punktów dla organizatorów proponowałbym jakąś zmienna liczne np. liczba uczestników  -  2 = liczba pkt przyznawanych dla organizatora. Tak żeby organizator nie odbiegał za bardzo od reszty uczestników ( zakładając ze w alleyu bierze niecałe 20 osób)

#3 2007-03-19 18:20

zerozeroseven
Użytkownik

Proponuję, aby organizator otrzymywał maksymalną liczbę punktów jaką można było zdobyć w organizowanym przez niego alleyu. Jednocześnie do punktacji włączane byłyby tylko 2 najlepsze alleye (o największej frekwencji) bez względu na całkowitą liczbę zorganizowanych przez danego osobnika wyścigów.

#4 2007-03-19 18:35

Filip
Użytkownik

a karta lojalościowa będzie?? z punktami którę będzie można wymieniać na nagrody lol
a tak na poważnie, bardzo słuszna koncepcja
ps
czy agent Jej Królewskiej Mości wybiera się do Otwocka??

Ostatnio edytowany przez Filip (2007-03-19 18:36)

#5 2007-03-19 18:44

kaczor
Użytkownik

A 50-tke zaliczamy już do Pucharu? big_smile

#6 2007-03-19 22:39

Filip
Użytkownik

nie :p

#7 2007-03-21 18:28

Grzesiek
Moderator

Wcześniej myślałem, żeby organizatorów w każdym sezonie obdzielać równo, ale teraz przyznam, że lepiej  jest to związać z danym wyścigiem, czyli potraktować to ściśle jako rekompensatę za brak możliwości startowania we własnym alleyu. Maksymalna liczba punktów to proste i dobre rozwiązanie. W ten sposób organizator będzie zawsze zwycięzcą big_smile Ograniczenie do dwóch alleyów też ma sens.

A kiedy kasujemy licznik? Z Nowym Rokiem?

#8 2007-03-21 21:53

dyziek86
Użytkownik

a może z nową wiosną ?
akurat się składa że można od teraz za rok (od 1 dnia wiosny do ostatniego dnia zimy big_smile )

#9 2007-03-22 18:45

Grzesiek
Moderator

I w ten sposób najzacieklejsze boje przypadałyby jeszcze na alleye zimowe big_smile
Może by to zmobilizowało letnich rowerzystów wink

#10 2007-03-23 10:31

zerozeroseven
Użytkownik

No to jeśli chodzi o Puchar wszystko chyba jasne! :-D
Do Otwocka niestety nie jadę :-(

Tak przy okazji pucharu przypomniał mi się mój stary pomysł zabawy z GPSem.
Myślę, że mógłby on stać się pewnym uzupełnieniem przy zbieraniu punktów.

Pomysł jest prosty jak szprycha rowerowa:

Raz w tygodniu, albo raz na 2 tygodnie, albo w innym cyklu, najlepiej, w nocy z piątku na sobotę, na tym forum, publikowane są 1, 2, 3, lub więcej, współrzędnych geograficznych w układzie GPS.  Zadanie polega na odnalezieniu punktu/ów, pobraniu na miejscu odpowiedniego kodu i opublikowaniu go na forum. Profilowi, spod którego podana zostanie jako pierwsza właściwa odpowiedź, przyznawana jest pewna suma punktów w klasyfikacji generalnej. Można też prowadzić osobną klasyfikację GPS. Pomysł ten ma oczywiście dwie wady: (1) żeby się bawić trzeba mieć GPSa - problem ten można wyeliminować poprzez dokładny opis lokacji (2) ktoś musi od czasu do czasu oznaczać punkty i podawać je na forum, no i na koniec ktoś to wszystko musi zliczać...

pzdr

#11 2007-03-25 20:23

zerozeroseven
Użytkownik

Pomimo braku odzewu dodałem jednego waypointa na zachętę do zabawy.
Ciekawe czy komuś się uda znaleźć ten punkt.
Brak GPSa nie przeszkadza w dobie Google Earth - wystarczy znaleźć namiary i wydrukować sobie mapkę.

Miłej zabawy!

Za tydzień kolejny punkt do znalezienia.

#12 2007-03-25 20:51

dyziek86
Użytkownik

moja opinia jest taka że pomysł fajny ale nie do pucharu... ze względu na wadę (1) byłoby to niesprawiedliwe

#13 2007-03-25 21:01

kaczor
Użytkownik

Puchar Alleypiast  to puchar alleypiast, a zabawa z GPS-ami to oddzielna sprawa!

#14 2007-03-26 11:14

Grzesiek
Moderator

Pomysł z Waypointami jest naprawdę dobry, bo daje możliwość odwiedzenia tych ciekawych miejsc, które są poza zasięgiem alleypiastów. (Zresztą, o ile pamiętam, na tym się opierał pomysł sprzed co najmniej półtora roku big_smile )

Myślę tylko nad jakimś uatrakcyjnieniem samej formy podawania lokalizacji, tak żeby było to pewnym wyzwaniem zarówno dla posiadaczy i nieposiadaczy dżipiesów.

Ja bym np. podawał punkt na niegooglowej mapce. Wtedy zawsze możliwe będzie przeniesienie punktu na mapę ze współrzędnymi, z tym że nie zawsze musi to być takie proste smile) Ten sposób podawania punktów wymaga oczywiście trochę więcej zaangażowania od osoby, która to przygotowuje, dlatego nie podaję tego jako jakiś standard, ale myślę, że jest to jedna z możliwości na uatrakcyjnienie zabawy zarówno dla tych wyposażonych, jak i całej reszty. Bo takie podanie namiarów w postaci dokładnych współrzędnych ogranicza jednak zabawę przez to uwiązanie do niezawodnej techniki. A tak to zawsze jest ten dreszczyk niepewności (związany z możliwością pomyłki) przy tradycyjnym (lub półtradycyjnym) sposobie odnajdywania punktów.

Pozdr

#15 2007-03-26 15:38

kaczor
Użytkownik

A może by tak np na jakieś specjalistycznej mapce zaznaczać punkty... np na mapie tylko z poziomicami? big_smile

#16 2007-03-26 18:23

Grzesiek
Moderator

big_smile żeby tylko przeniesienie punktu na topograficzną nie zajęło całego tygodnia, bo znów popadniemy w jakiś "sport elytarny"

ale faktycznie, jest mnóstwo możliwości i do każdego punktu można którąś dopasować

trzeba po prostu wypuścić parę pomysłów i zobaczyć, jak się sprawdzą :]

#17 2007-03-26 21:17

zerozeroseven
Użytkownik

Do tego celu świetnie się nadają wojskowe mapy topograficzne 1:50000 takie jakie rozdają na Harpaganie.
Po 50 latach od ich opracowania niewiele się już w terenie zgadza... ;-D
Może uda mi się znaleźć taką dla naszych okolic.

#18 2007-04-23 19:55

Kemot
Użytkownik

#19 2007-04-23 22:36

nothi
Użytkownik

O, fajnie.

#20 2008-03-02 00:17

Grzesiek
Moderator

Zbliżamy się do końca cyklu pucharowego. Myślę, że to dobra pora, żeby zaproponować drobną zmianę na nowy sezon. Do dotychczasowych zasad punktacji między punkty (6) i (7) dodałbym:

- Do klasyfikacji rocznej wliczane są punkty zdobyte na o jeden mniej alleycatów rozegranych w danym sezonie. Odrzucane są punkty z alleycata o najmniejszej wartości punktowej dla danego zawodnika.

- Do klasyfikacji wszech czasów wliczane są punkty z wszystkich alleycatów.

Ideą pierwszej zmiany jest pewne wyrównanie szans dla osób, które z różnych przyczyn opuściły jedną imprezę, czyli są całkiem wierne i tylko raz uległy pokusie wink

Natomiast do klasyfikacji wszech czasów wliczałbym wszystko „tak jak leci”.

Co Wy na to? A może macie też inne propozycje?

#21 2008-03-26 20:29

Magda
Użytkownik

Gratuluję podsumowania sezonu alleypiastowego. Wyszło fantastycznie smile

No i gratuluję zwycięscy.

Propozycje proponowanych przez Grześka zmian uważam za dobre, godne wprowadzenia "w życie".

Pozdrawiam

#22 2008-03-27 00:43

zerozeroseven
Użytkownik

Genialne podsumowanie! Kto je zrobił???!
Mnóstwo dobrej pracy włożone. Aż przyjemnie było poczytać : )))
Dzię-ku-je-my!

Swoją drogą kusi mnie, aby zrobić następnego alleya. Jednak trochę się boję zadeklarować na wątku obok odświeżonym przez Adama, bo ten alley, który jest w mojej głowie jest po prostu TRUDNY, z tajemnicami, zakrętasami, no i generalnie oldskulowy. Może poczekać trochę aż się sezon rozkręci...??? smile   

Pozdrawiam! smile

#23 2008-03-27 00:59

zerozeroseven
Użytkownik

Osobiście nie jestem zwolennikiem rezygnacji z najgorszych występów. To, że ktoś opuścił wyścig to sprawa jego i jego priorytetów. Alleypiast jest zazdrosny i bezkompromisowy, jak ktoś nie ma na niego czasu: trudno, traci punkty, a inni je zyskują. Z drugiej strony to prosta droga do uśredniania wyników, a wiadomo że alley alleyowi nie równy.

#24 2008-03-27 01:00

zerozeroseven
Użytkownik

Gratuluję zwycięzcom Adamowi i Magdzie! smile

#25 2008-03-27 07:26

Adam
Użytkownik

zerozeroseven napisał:

Genialne podsumowanie! Kto je zrobił???!

Nie wiem, czy autor się ujawni smile Mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko, że go wymienię smile

To świetne podsumowanie to oczywiście dzieło Grześka big_smile

Stopka forum