Alleypiast Forum

Alleycat Pruszków & Piastów

Nie jesteś zalogowany.

#26 2008-03-27 08:45

Adam
Użytkownik

Re: Propozycje do Pucharu Alleypiasta

zerozeroseven napisał:

Osobiście nie jestem zwolennikiem rezygnacji z najgorszych występów. To, że ktoś opuścił wyścig to sprawa jego i jego priorytetów. Alleypiast jest zazdrosny i bezkompromisowy, jak ktoś nie ma na niego czasu: trudno, traci punkty, a inni je zyskują. Z drugiej strony to prosta droga do uśredniania wyników, a wiadomo że alley alleyowi nie równy.

Z jednej strony racja, ale wypadają zdarzenia niespodziewane, których nie można zaplanować i wtedy udział w alleyu nie z własnej winy jest niemożliwy. Dam przykład: przed KOLEJnym na I miejscu był T.Pietrzyk, niestety z obiektywnych przyczyn nie mógł się pojawić i spadł kilka pozycji niżej. Takie sytuacje odbierają ochotę do walki.
Jest to kwestia dyskusyjna jak postąpimy i warto byłoby poczekać na opinie innych osób zainteresowanych.

#27 2008-03-27 11:00

zerozeroseven
Użytkownik

Rozumiem, jednak takie jest życie. Nikt nie wyłącza dajmy na to pojedynczych turniejów z pucharu świata w skokach narciarskich, a przecież tam jeszcze łatwiej o słabszy występ, niedyspozycję czy kontuzję.  Oczywiście alleypiast to nie sport zawodowy. Zasady ustalamy sobie sami jak chcemy. Ja jestem za wliczaniem wszystkich imprez do punktacji bez odcinania najsłabszych występów.

Z drugiej strony myślę, że można byłoby tworzyć równolegle inne rankingi. Oto kilka z nich.

- ranking wyliczony na podstawie zajętego miejsca np. 10 pkt za 1 miejsce 9 za drugie itd. lub podobny
- ranking wyliczony tylko w oparciu o 5 najlepszych występów
- ranking na podstawie średniej arytmetycznej lub mediany zdobytych punktów
- ranking na podstawie łącznego czasu przejazdu
- ranking bez punktów za organizację

i tak dalej. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Taka duża liczba rankingów miałaby też tą zaletę, że prawie każdy mógłby znaleźć sobie niszę w jakiej by się wyspecjalizował. Na przykład w rankingu na najrówniej jeżdżącego zawodnika, ktoś kto zawsze przyjeżdża ostatni, mógłby znaleźć swoją szansę na minutę chwały... smile

#28 2008-03-27 14:38

Adam
Użytkownik

zerozeroseven napisał:

Rozumiem, jednak takie jest życie. Nikt nie wyłącza dajmy na to pojedynczych turniejów z pucharu świata w skokach narciarskich

Zgadzam się, ale oprócz tego że tam skaczą zawodowcy to kalendarz jest z góry założony. Natomiast u nas do końca nie wiadomo kto i kiedy robi następnego alleya.

Załóżmy hipotetyczną sytuację, że zostaje po staremu. Grupa zawodników umawia się i robi alleya np. w środę o godzinie 12 - mało kto może przyjechać. Akurat tutaj jest niemożliwe, żeby ktoś tak postąpił, chociaż jeśli znalazły by się osoby którym zależałoby na wiecznej chwale jaką jest zdobycie Pucharu Alleypiasta to moglibyśmy mieć taki problem. Ale nie o to chodzi, główna sprawa to ta niespodziewaność alleya. Chociaż to tez może być i plus - ten wygrywa kto jest przygotowany w każdej sytuacji smile

zerozeroseven napisał:

Z drugiej strony myślę, że można byłoby tworzyć równolegle inne rankingi. Oto kilka z nich.

To jest pewne rozwiązanie. Natomiast jakiś ranking musi być najbardziej prestiżowy.

A co na to inni?

#29 2008-03-27 22:37

Grzesiek
Moderator

Również gratuluję gwiazdom sezonu!

Oczywiście, tekst podsumowujący jest mój. Także opracowanie wyników biorę na siebie. Przyznam, że nie było to proste. Jeśli ktoś zdemaskuje w klasyfikacji jakieś błędy to proszę dajcie znać, chociaż wydaje mi się, że powinno być OK.

Za część statystyczną brawa należą się Adamowi! Opracowanie wykresów w całości należało do niego. Resztę statystyk zweryfikowałem i rozbudowałem przy uzupełnianiu klasyfikacji.

W sprawie niewliczania do Pucharu punktów z jednego alleycata w sezonie chciałbym dodać kilka spostrzeżeń, opartych głównie na wynikach z tego roku: Tylko dwie osoby (Darek i ja) były na wszystkich alleypiastach, więc tylko nam zastosowanie proponowanej zmiany obcięłoby końcowy wynik. Poza tym, że sprawa dotyczy w praktyce zawsze małej liczby zawodników, zmiany punktowe są znikome i w tym roku na przykład nie wprowadziłyby zmian miejsc w klasyfikacji. Ale ten rok raczej nie jest pod tym względem wyjątkowy, bo osobom które uczestniczą we wszystkich wyścigach prawie na pewno raz w sezonie się mniej uda, albo przez samo uczestnictwo w małopunktodajnym alleyu jeden alley będą mieć ze znikomym dorobkiem.

Dlatego, mimo że wcześniej sam zaproponowałem wprowadzenie takiego rozwiązania (z odrzucaniem najsłabszego występu), po głębszym zastanowieniu przyznam, że niewiele w tym sensu i jestem za rezygnacją z tych zmian.

Z założenia Puchar miał mobilizować do systematycznego uczestniczenia w wyścigach. Ten cel łatwo można jeszcze osiągnąć, bo ukończenie każdego wyścigu daje nowe punkty w rankingu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obiektywne podsumowanie rocznych osiągnięć – wynik klasyfikacji zależy od metody punktacji jaką przyjmiemy. Aczkolwiek tę metodę, której używamy, w porównania np. do sposobu jaki przyjęli koledzy z Warszawy, uważam po roku działania za dobrą.

Sprawa nieobecności na wyścigach i tych hipotetycznych sytuacji, które bardzo zabawnie opisał Adam: No cóż, właściwie to podobne metody od dawna już stosujemy, robiąc alleya podczas ważnego meczu, albo w godzinach kiedy dzieciom nie wolno się już kręcić po mieście. To wszystko wiąże się z pewnymi trudnościami, ale wszystko zależy od priorytetów i jeśli chodzi o zapowiedziany znienacka na środowe południe alleycat: nawet kiedy po poprzednim alleyu skończył się już nam już urlop na żądanie, ciągle jest chorobowe, gdy wyścig wypada w sesji letniej, jest przecież wrześniowa ;)

Ogólnie myślę, że pewna różnorodność na alleyach jest potrzebna, także jeśli chodzi o termin i porę ich rozgrywania.

To by było na tyle (jeszcze bym coś napisał, ale kto by przeczytał tak dużo na raz;)

#30 2011-01-23 18:29

Grzesiek
Moderator

http://lh6.ggpht.com/_0pzH6V1XoxI/TTxZ_iwvQ_I/AAAAAAAAFv8/zfrsRePVbJY/s800/Puchar_%28akt.2011-01-23%29_pub.gif

Zaktualizowałem Puchar (razem z klasyfikacją ciągłą). W miarę możliwości proszę zweryfikujcie. Sprawdzałem kilka razy, ale osobiście nie aktualizowałem tego przeszło dwa lata, więc czujne oko jest jak najbardziej wskazane smile

Puchar_(akt.2011-01-23)_pub.xls

#31 2011-04-11 19:19

Grzesiek
Moderator

Aktualizacja klasyfikacji. Niektóre osoby pojawiają się z dziwnymi dodatkami (np. data pierwszego alleypiasta). Musiałem wprowadzić roboczo pewne rozróżnienia, ponieważ nadawanie stałych numerów zawodników słabo się sprawdziło, a nazwy zawodników czasem się powtarzają. Najlepsze by były unikalne nazwy, albo jakieś dodatki do nich. Jeśli ktoś chce się ładniej nazywać, niech da znać.

Punkty do Pucharu z Pogromców:

https://lh3.googleusercontent.com/_0pzH6V1XoxI/TaNBhKlHwrI/AAAAAAAAGUk/gLx0AV3HteA/s800/Puchar-po-2011-04-01_pub.gif

Puchar-po-2011-04-01_pub.xls

I jeszcze klasyfikacja ciągła po Pogromcach:

https://lh4.googleusercontent.com/_0pzH6V1XoxI/TaRVjwCk82I/AAAAAAAAGVs/7eisZ1O0E6U/s2000/Puchar-po-2011-04-01-kc_pub_v3.png

Puchar-po-2011-04-01-kc_pub.xls

EDYCJA 12.04.2011 - Zmiany w klasyfikacji ciągłej.

Ostatnio edytowany przez Grzesiek (2011-04-12 15:03)

#32 2011-04-17 11:44

zajączek
Użytkownik

Dzięki Grzesiek za podsumowanie sezonu :-) i pucharu

#33 2011-05-03 17:19

maksio
Użytkownik

Grzesiek napisał:

http://lh6.ggpht.com/_0pzH6V1XoxI/TTxZ_ … 29_pub.gif

Zaktualizowałem Puchar (razem z klasyfikacją ciągłą). W miarę możliwości proszę zweryfikujcie. Sprawdzałem kilka razy, ale osobiście nie aktualizowałem tego przeszło dwa lata, więc czujne oko jest jak najbardziej wskazane smile

Puchar_(akt.2011-01-23)_pub.xls

Grzesiek, w klasyfikacji tej za 2010 rok miejsce 5 to nie Jacek 10/09 tylko Maksio(Jacek) taka drobna zmiana smile

Pozdrawiam.

#34 2011-05-31 18:51

Grzesiek
Moderator

maksio napisał:

Grzesiek, w klasyfikacji tej za 2010 rok miejsce 5 to nie Jacek 10/09 tylko Maksio(Jacek) taka drobna zmiana smile

Pozdrawiam.

Tak, zmieniłem w bieżących wynikach, a zeszły sezon już jakoś został po staremu. Przy okazji, wielkie dzięki dla Pawrozika za czujne oko - sprawa pomylonej tożsamości Maksia i Jacka była dla mnie nie do wykrycia, bo w cząstkowych wynikach dla alleycatów, w których nie brał udział Jacek, Maksio widnieje pod pseudo Jacek smile Tak więc końcowa klasyfikacja za 2010 wygląda tak:

https://lh6.googleusercontent.com/-p4qMckFt0Nk/TeU7C6EV33I/AAAAAAAAGis/u-NII6IpH5A/s800/Puchar-po-2011-03-20_pub.gif

Tak sobie myślę, że może ktoś by chciał zrobić projekt pucharów, hę? Co roku katuję Was swoimi pomysłami, więc może tym razem byłoby coś innego.

#35 2011-06-27 18:25

Grzesiek
Moderator

Skoro nikt się nie zgłaszał to sam zrobiłem projekt pucharu. Wygląda na to, że na najbliższym alleyu uda się w końcu zebrać podium i będzie można rozdać puchary za 2010 smile Warto przyjść, sięgniemy trochę poza podium smile

#36 2012-03-12 20:20

Grzesiek
Moderator

Kto się ośmieli zaprojektować papierowe (?) puchary w tym roku? Przed nami ostatnich 8 dni sezonu.

Stopka forum